Autor obrazů a kreseb: Radek Zdražil
Narozen: 9. 10. 1970 v Krnově

    Ke kresbě a rovnou uhlem, jsem se dostal cca v roce 1994. Alespoň z té doby se datuje můj první obraz - kresba portrétu Johna Lennona s trnovou korunou, taková paralela Ježíše s Lennonem. Možná proto, že se narodil ve stejný den a kulatý rok, jako já :) Proč jsem si vybral, jako kreslící nástroj právě uhel, proč ne třeba tužku nebo pastel, už přesně nevím. A už vůbec nevím, proč jsem vůbec začal tvořit - kreslit - co mne k tomu přivedlo. Proč to však není barva, vím přesně, mám snížený barvocit a mám z barev docela respekt a ačkoli bych barvou začal rád tvořit, stále mi k tomu chybí odhodlání a dnes vlastně už i čas. Kresbu jsem nestudoval, tedy míněno, ve školních lavicích, ale jsem samouk, využívající dobrých rad - dobrých knih. Uhlem se dá nakreslit téměř vše a většinou je výsledná kresba mnohem lepší než předloha, což jen potvrzuje, že uhel je nástroj, který za sebou nechává hluboký dojem. Uhlem se dá zachytit krajina, zátiší, abstrakce, auta, zvířata, portrét, prostě vše. Zastavil bych se u poslední jmenované položky, a tím je portrét. Asi každý kdo zkusil tvořit, mi dá za pravdu, že portrét není jednoduché nakreslit, respektive zachytit věrnou podobu kresleného objektu, a proto jsem se portrétu řadu let bránil. Nicméně jsem to zkusil a dnes je to u mne nejkreslenější žánr a to hlavně z důvodu, že se portrét hodí jako dar pro své blízké, známé, rodinu a takto kreslených na zakázku jich mám za sebou desítky. 

    Dle zájmu, který o mé kresby je, že tak, jak to dělám - tzn. jakou používám techniku k tomu, aby byl výsledek dobrý nejen pro mne, ale i pro ostatní - je pro mne klíčový, zda zvolená cesta byla správná a asi tedy byla.

    Všechny kresby, resp. obrazy jsou kresleny uhlem, vesměs umělým na akvarelovém papíru Diskobolos 230g, formátu A2. Výsledná kresba, pak může být formátu A4, A3, A2 nebo i většího. Největší zájem je o obraz formátu A3, který je na portréty - pokud jej nechcete mít přes celou zeď - dostačující.

    V poslední době více, než vlastní tvorbě, se věnuji obrazům na zakázku, tzn. obrazům - kresbám a hlavně portrétům, které si lidé objednají dle vlastní předlohy, zde přes tento web, facebook nebo na doporučení známých, kteří již ode mne nějaký obraz mají. Stačí zaslat fotku, ať již kvalitní i méně kvalitní, velkou či malou, ze všeho se dá udělat výsledný obraz - kresba.

    Věřím, že se Vám mé kresby budou líbit, a pokud budete mít zájem o obraz - kresbu na zakázku, můžete mne kontaktovat -  objednavky(zavináč)kresby-uhlem.cz .